MegaBIP - program do zakładania i prowadzenia stron podmiotowych BIP

jedyny taki...

Generator Deklaracji Dostępności

12.05.2021

Dostępność stron internetowych czyli Web Content Accessibility Guidelines (WCAG obecnie w wersji 2.1) jest ważna dla użytkowników stron. Jest też wymagana przez aktualnie obowiązujące przepisy. Strony podmiotowe BIP muszą nie tylko spełniać wymogi WCAG 2.1, ale także muszą być wyposażone w Deklarację Dostępności – specjalną podstronę zredagowaną ale też zbudowaną technicznie w bardzo szczególny sposób.

Od dziś dostępna jest wersja 4.28 programu MegaBIP, a w niej trzy duże zmiany.

Po pierwsze poprawiona została sprawność programu dzięki czemu powinien on działać zauważalnie szybciej, a co za tym idzie strony podmiotowe będą ładować się szybciej.

Po drugie moduł kontaktowy został wyposażony w możliwość dodania adresu e-mail. Dotąd wiadomości wysłane przez stronę trafiały na domyślny adres serwisu. I nadal tak będzie jeśli nie zostanie wprowadzony inny adres.

I najważniejsza zmiana – jest już Generator Deklaracji Dostępności. Od wersji 4.28 nie trzeba (choć oczywiście można) edytować pliku z Deklaracji ręcznie. Teraz wystarczy wpisać informacje w formularzu, a program nie tylko uzupełni resztę, ale także wygeneruje gotową Deklarację Dostępności.

Jest też anonsowana już zmiana estetyczna poprawiająca czytelność sekcji konfiguracja w panelu edycyjnym programu.

Wszystko zostało baaaaardzo szczegółowo opisane w instrukcji, dlatego zachęcam do lektury przed aktualizacją, która tradycyjnie polega na na wgraniu nowych plików według zasad aktualizacji.© 2019-2021 MegaBIP - Jan Syski