Co to jest SMTP

Skrypt (program) serwerowy może wysyłać wiadomości e-mail bezpośrednio z serwera, bez autoryzacji i bez konieczności faktycznego istnienia konta nadawcy ALBO wykorzystując istniejące konto e-mail.

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to standard, protokół komunikacyjny opisujący sposób wysyłania (ale nie odbierania) poczty elektronicznej. Jego istotną cechą jest to, że do wysyłania wiadomości wykorzystywane jest istniejące konto e-mail, konieczna jest zatem autoryzacja, a więc podanie loginu i hasła do tego konta. Możliwa jest zatem weryfikacja nadawcy.

Ponieważ sieć pełna jest niechcianych wiadomości (spamu), a prawidłowa konfiguracja zabezpieczeń na serwerze jest trudna, a więc kosztowa, niektórzy usługodawcy blokują wiadomości e-mail kierowane na ich serwer ze źródeł nie wymagających autoryzacji. Wiadomości te nie trafiają nawet do folderów „spam”, nie są oznaczane jako spam. W ogóle nie trafiają na serwer, giną.

Jeśli więc masz tak skonfigurowane konto hostingowe nie dotrze do Ciebie żadna wiadomość z modułu „kontakt”, ani instrukcja przypomnienia hasła do panelu edytora. Chyba, że włączysz w MegaBIP autoryzację SMTP.

do góry strony

 

SMTP w MegaBIP

MegaBIP zasadniczo nie służy do wysyłania czy obsługi poczty. Jednak program wysyła wiadomość e-mail z instrukcją przywrócenia zapomnianego hasła (na żądanie) oraz wiadomości z modułu kontaktowego - jeśli jest włączony.

Od wersji 4.34 w MegaBIP można skonfigurować wysyłkę przez SMTP. Zalecamy włączenie tej opcji.

do góry strony

Włączenie i konfiguracja

Uwaga: przy aktualizacji z wcześniejszych wersji koniecznie trzeba dograć katalog edytor/mbed/php-mailer (oczywiście nazwę "edytor" należy zmienić na własną).

Aby włączyć opcję wysyłki wiadomości za pomocą SMTP należy rozwinąć panel „Konfiguracja opcji strony podmiotowej” w sekcji „Konfiguracja”.

MegaBIP


Następnie zaznaczyć „TAK” przy pozycji SMTP i kliknąć klawisz „zapisz zmiany”.

MegaBIP


W menu panelu edytora, pod klawiszem „Konfiguracja” pojawi się nowa pozycja – „Konfiguracja SMTP”.

MegaBIP


W tej sekcji należy podać dane otrzymane od dostawcy usług hostingowych, to jest nazwę serwera poczty (host), numer portu, login i hasło do konta e-mail. A następnie kliknąć klawisz „zapisz zmiany”.

MegaBIP

do góry strony