Aktualna wersja:
5.11

Wytyczne

Szczegółową instrukcję tworzenia Deklaracji Dostępności można pobrać ze strony Ministerstwa Cyfryzacji (dalej MC).

Ponieważ zgodnie z WCAG 2.1 niemal wszystko zależy od szablonu (wyglądu) strony podmiotowej oraz tego jak redaktorzy prowadzą BIP, niezbędne jest samodzielne określenie  czy strona jest zgodna, częściowo zgodna czy niezgodna ze wspomnianą wyżej Ustawą.

Strona NIE musi być w całości zgodna na poziomie AAA. WCAG (W3C) NIE zaleca takiego wymogu.

Deklaracja Dostępności musi być aktualizowana co roku do końca marca.

Uwaga: Podmiot publiczny może nie zapewniać dostępności cyfrowej strony WWW lub aplikacji mobilnej, jeżeli wiązałoby się to z poniesieniem nadmiernych kosztów. Nie dotyczy to podmiotów, które prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych.

ALE wówczas trzeba zapewnić alternatywny sposób dostępu do niedostępnego cyfrowo elementu.

Niezapewnienie dostepności cyfrowej zagrożone jest karą finansową.

Należy określić status zgodności strony podmiotowej z normą EN 301 549 V2.1.2. (WCAG 2.1. AA). Jeśli strona nie jest całkowicie zgodna z wytycznymi, trzeba opisać niezgodności i wskazać wszystkie wyłączenia, takie jak okresy przejściowe przewidziane Ustawą np. w przypadku multimediów.

Jeśli strona jest niezgodna, trzeba wymienić i opisać powody niezgodności, którymi mogą być np. kolizja przepisów, nieproporcjonalne obciążenie finansowe lub przewidziane prawem wyłączenie. W każdym z tych wypadków należy wskazać alternatywy sposób dostępu do treści.

Przykłady niezgodności:

  • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
  • mapa placówek medycznych nie jest dostępna,
  • itd.

Przykłady wyłączeń:

  • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
  • poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego,
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • itd.

Deklarację dostępności można sporządzić na podstawie samooceny lub na podstawie badania przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny (por. instrukcję MC). W DD publikuje się stosowne oświadczenie w tej kwestii.

Strony podmiotowe tworzone przy pomocy MegaBIP cechuje:

Zgodność ze standardami: serwis jest zgodny ze standardami W3C:

  1. HTML 5
  2. CSS 3
  3. WCAG 2.0 (AA)
  4. WCAG 2.1 o ile redaktorzy wywiązują się z obowiązków

Kompatybilność: obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki jak i klawiatury.

Skróty klawiaturowe: strona wyposażona jest funkcjonalność umożliwającą dostęp do poszczególnych sekcji (jak menu czy wyszukiwarka) poprzez naciskanie klawisza TAB, a po wybraniu odpowiedniej opcji klawisza ENTER. Sekcje wybrane klawiszem TAB są podświetlane/otoczone ramką. Ponadto na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki

Wersja mobilna serwisu: strona podmiotowa jest responsywna (Responsive Web Design) i można ją przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Automatycznie dostosowuje moduły strony do rozdzielczości ekranu urządzenia mobilnego.

Uwaga: jeśli korzystasz z własnego szablonu, upewnij się, że spełnia on powyższe wymogi. Szablony dołączone do MegaBIP spełniają.

Poza wspomnianymi wymaganiami Deklaracja Dostępności może zawierać również inne elementy i informacje, które mogą być użyteczne pod kątem zapewnienia i informowania o dostępności. Takie elementy mogą być dodane do Deklaracji wedle uznania.

Dodatkowe informacje

MegaBIP - program do prowadzenia stron BIP

Program do BIP
© 2023   MegaBIP - Jan Syski

MegaBIP to program (CMS) do tworzenia i prowadzenia strony podmiotowej BIP. Jest zgodny z przepisami i bezpłatny w podstawowej wersji.